İstanbul Temaşa | Etkinlikler / Basın
Tiyatro İstanbul. İstanbul özel tiyatroları. İstanbul Tiyatro. Temaşa. Akademi temaşa. İstanbul temaşa.
İstanbul tiyatro, İstanbul Temaşa Tiyatroları. İstanbul çocuk tiyatrosu. Birdirbir çocuk tiyatrosu. Akademi temaşa İstanbul
3928
page-template,page-template-blog-template3,page-template-blog-template3-php,page,page-id-3928,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Etkinlikler / Basın

Fareler ve İnsanlar da İzdiham..

27 Eki 2016, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

ABD_3002-min

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinliklerinde yeni sezonu büyükler ve çocuklar için iki ayrıOyunla açtı. Çocuklar için “Çizgi Diyarında Bir Gün” adlı oyun sahnelenirken, akşam da John Steinbeck’in ünlü eseri “Fareler ve İnsanlar” sahneye konuldu.
Büyükşehir Belediyesi yeni sezonda daKayseri’de yaşayanların büyük ilgisini görecek bir etkinlik takvimi hazırladı. Yeni sezonun perdesi iki ayrı oyunla açıldı. Yeni sezonun büyükler için ilk oyunu olan “Fareler ve İnsanlar” Şehir Tiyatrosu’nda sahnelendi. Salon tıklım tıklım doldu. Oyunu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke ve 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Selçuk Aygün de izledi.
John Steinbeck’in ünlü eserinden uyarlanan oyunda ıssız bir kasabada umudunu yitirmiş insanlar arasındaki iki iyi dostun hikayesi anlatıldı.
ÇOCUKLAR ÇİZGİ DİYARINDA
Yeni sezonun çocuklar için sahnelenen ilk oyunu da “Çizgi Diyarı’nda Bir Gün” adlı oyun oldu. Birdirbir Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen iki perdelik müzikli çocuk oyununa çocuklar ve aileleri büyük ilgi gösterdi. Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunda çok fazla çizgi film izleyerek okumayı ihmal eden bir çocuğun çizgi diyarında geçirdiği maceralar anlatıldı.

Lennie1-min

İstanbul Temaşa Tiyatosu, “Fareler ve İnsanlar”I Sahneleyecek

Amerikalı yazar John Steinbeck‘in romanından tiyatroya uyarlanan “Fareler ve İnsanlar” oyunu, 9 Ekim’de İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından sahnelenecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesindeki provalarda, AA muhabirine açıklama yapan oyunun yönetmeni Onur Atacan, Fareler ve İnsanlar romanıyla öğrencilik yıllarında tanıştığını ve etkilendiğini anlattı.

Atacan, “Sanat hayatıma başlayınca bir gün bu romanı sahnelemek her zaman aklımda vardı. İstanbul Temaşa Tiyatrosu ile 2 yıl önce aramızda diyalog başladıktan sonra, bu yıl beraber sahnelemek istedik.” dedi.

Dünya Yönetmenler Birliği lisanslı yönetmenlerinden olan Atacan, oyunun hazırlık aşamasının 6 ay sürdüğünü aktararak, “Araştırmalar, romanı oyunlaştırma, yurtdışında ve yurtiçinde oynanan eserleri izlemek, Steinbeck Vakfı ile bağlantı kurmak gibi bir süreçten geçtik. Hepsi bittikten sonra oyun kafamızda şekillendi ve bu süre içinde Cast’ı da oluşturduk. Yaklaşık 1 ayda provaları bitirdik. 3 gün sonra prömiyer ile seyirciye ‘Merhaba’ diyeceğiz. Cast’ta da tamamen gerçekçi üslup ile çalışmaya özen gösterdik.” ifadelerini kullandı.

Oyunda 8 karakter olduğunu dile getiren Atacan, şu bilgileri verdi:

“Oyun, 1940’ların Amerikası’nda geçiyor. Seyirci, 8 karakterin tamamıyla empati kurabilir yani kendilerinden bir parça bulabilirler. 1940’larda ve Amerika‘da geçmiş olması veya oyunun yabancı olması, oyunu Türkiye‘den ayıran bir özellik değil. Aslında bize de çok benzeyen vasıflar taşıyor bu eser. Seyirci, bir yalnızlık seremonisi izleyecek. Çünkü herkes çok yalnız. Günümüzde de bizim en büyük problemimiz, gelişen teknolojiyle birlikte giderek yalnızlaşmamız. Aslında oyundaki esas mesele şu, insanlar hayal kurmayı unuttukları için yalnızlar ve tabii ki bu oyunun içerisinde ana temalardan biri de muhteşem bir dostluk.”

Eserde, “Curley” karakterinin karısını canlandıran Merve Sevi de oyunda kadın karakterin önemine işaret ederek, “Fareler ve İnsanlar’ın bugüne kadar oynanan oyunlarında da çekilen filmlerinde de hep kadın karakteri biraz gerideydi ve çok fazla üstüne düşülmüyordu. Biz, oyunun içine ufak bir mizansen kattık. Derdini anlatabilen güzel bir karakter oldu.” diye konuştu.

“George” karakterine hayat veren Murat İlgar ise oyunun bir ekip işinin ürünü olduğunu vurgulayarak, “Bir oyuncuyu heyecanlandıran, benim de içinde olmaktan müthiş mutluluk duyduğum bir oyun. Kitabı okuyanlar bilir, seyirciler oyunda George ile Lennie arasındaki müthiş ilişkiyi görecekler. Lennie biraz özel bir adam. George da onu bir kardeş, arkadaş gibi korumaya çalışıyor. Bir oyuncu için çok zor ama keyifli bir oyun.” değerlendirmesini yaptı.

Eserde, Sevi ve Ilgar’ın yanı sıra Murat Makar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal,Cengiz Gül ve Muhammed Niang da rol alıyor.

Oyunun prömiyeri, Profilo Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilecek.

Fareler ve İnsanlar’da yetenekler konuşacak

27 Eki 2016, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

Lennie1-min

Fareler ve İnsanlar’da yetenekler konuşacak

Her sezon repertuarına yeni oyunlar ekleyen, yerli ve yabancı nitelikli oyunları seyirci ile buluşturan Temaşa Tiyatrosu bu sezon perdelerini Fareler ve İnsanlar’la açtı. Genç bir oyuncu kadrosu olan tiyatro grubunun sezon içinde farklı oyunları da var.

İstanbul Temaşa Tiyatrosu yeni sezonda perdeyi John Steinbeck’in ünlü eserinden aynı adla tiyatroya uyarlanan Fareler ve İnsanlar’la açtı. Ayrıca sezonda iki yeni oyun daha sahnelenecek: Durum komedisi tarzında bir Fransız oyunu olan Çilekli Turta ile yerli bir metin Erkan Gündüz’ün kaleme aldığı Şimdi Ne Olacak. Genç bir ekiple repertuar tiyatrosu olarak yoluna devam eden İstanbul Temaşa Tiyatrosu ülkemizde pek çok kez sahnelenen Fareler ve İnsanlar’ı, Onur Atacan rejisiyle seyirci karşısına çıkarıyor. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda oyuna imza atan ve dünya yönetmenler birliğinin lisanslı yönetmenlerinden olan Atacan, titiz ve tempolu bir yönetimle etkileyici bir yorum katıyor Fareler ve İnsanlar’a.

DUYGUYU DOĞRU YANSITMAK

Oyunda, bütün hikayenin düğümlendiği ana karakter Lennie’yi Murat Makar canlandırıyor. Uzun yıllar radyoculuk yapan ve 16 yıldır tiyatroya uzak kalan Makar, etkileyici bir karakterle sahneye dönüş yapıyor. Makar, doğru ekip, doğru zaman, doğru oyun bir araya gelince bu projede yer almak istediğini söylüyor. Oyunda Makar’a Merve Sevi, Murat Ilgar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal ve Cengiz Gül de eşlik ediyor.

 

istanbul_temasa_tiyatrosu_yeni_sezonu_iki_promiyerle_karsiliyor_h36611_3b254

İstanbul Temaşa Tiyatrosu yeni sezonu iki prömiyerle karşılıyor İstanbul’un en genç tiyatro ekiplerinden İstanbul Temaşa Tiyatrosu 8 Ekim’de Çilekli Turta, 9 Ekim’de Fareler ve İnsanlar adlı oyunlarının prömiyeri ile sezonu açıyor. 06 Ekim 2016 Perşembe 10:08 0 0  İstanbul Temaşa Tiyatrosu son yıllarda adından sıkça sözettiren genç bir ekip. Her sezon repertuarına yeni oyunlar ekleyen, yerli ve yabancı nitelikli oyunları seyirci ile buluşturan Temaşa Tiyatrosu Abdullah Kaan Başkıran’ın genel koordinatörlüğünde çeşitli tiyatro festivallerine de imza atıyor. Yakın zamanda Kosova’da da bir Türk Tiyatro Festivali yapmaya hazırlanan ekip, yeni sezonun ilk prömiyerlerini bu hafta yapıyor. İstanbul Temaşa’nın en yeni oyunlarından Fareler ve İnsanlar 9 Ekim’de Profilo Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek prömiyerde ilk alkışını alacak. 8 Ekim’de prömiyerini yapacak olan durum komedisi Çilekli Turta ile perde açmaya hazırlanan İstanbul Temaşa Tiyatrosu, 16 Ekim’de de Erkan Gündüz’ün kaleme alıp İrfan Kangı’nın yönettiği Şimdi Ne Olacak adlı aile komedisi ile alkış almaya hazırlanıyor.

İstanbul Times Haber Merkezi Haberihttp://www.istanbultimes.com.tr/kultur-sanat/istanbul-temasa-tiyatrosu-yeni-sezonu-iki-promiyerle-karsiliyor-h36611.html

İstanbul Times Haber Merkezi

‘Çilekli Turta’ servise hazır

27 Eki 2016, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

‘Çilekli Turta’ servise hazır

İstanbul Temaşa Tiyatrosu, ‘Çilekli Turta’ adlı oyununu ilk olarak 8 Ekim’de İstanbul Profilo Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.
00:398 Ekim 2016
‘Çilekli Turta’ servise hazır

Fransız yazar Clement Michel’in komedisini Türkçe’ye uyarlayan Levent Ünsal, aynı zamanda Volkan Ünal ve Fulden Akyürek’le aynı sahneyi paylaşıyor.

Çilekli Turta… ŞEHİR ŞEHİR GEZECEKLER!

27 Eki 2016, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

Çilekli Turta… ŞEHİR ŞEHİR GEZECEKLER!

Çilekli Turta... ŞEHİR ŞEHİR GEZECEKLER!
İstanbul Temaşa Tiyatrosu tatlı güldürüler menüsüne Çilekli Turta’yı da ekledi. Fransız yazar Clement Michel’in komedisini Türkçe’ye uyarlayan Levent Ünsal, aynı zamanda Volkan Ünal ve Fulden Akyürek ile aynı sahneyi paylaşıyor.

Çilekli Turta’nın İstanbul seyircisi ile ilk olarak 8 Ekim’de Profilo Kültür Merkezi’nde buluşacak.

ÇİLEKLİ TURTA

Paul evde çalışan bir yazardır. Özel hayatında ciddi gel-gitler yaşamakta hatta birlikte yaşadığı güzel sevgilisi Sophie’den bile ayrılma planları yapmaktadır.

Yaşadığı depresyondan kurtulabilmek için en yakın arkadaşı Martin den yardım ister. Martin bu duruma hiç karışmak istememesine rağmen kendisini, Paul’ün Sophie’ye karşı hazırladığı yalan oyunun içinde bulur.

Artık yapılacak tek şey kalmıştır Martin için… Rolünü iyi oynamak başka…

Çilekli Turta Tiyatro Oyununa Büyük Alkış

27 Eki 2016, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

Eyüp Belediyesi Kültür Sanat Sezonunun ilk tiyatroları seyircilerle buluşmaya devam ediyor. Çilek tadında bir komedi olan “Çilekli Turta” oyunu cuma günü göktürklü sanatseverlerle buluştu.

Bir yazarın eşinden ayrılmak için başvurduğu yöntemleri ve en yakın arkadaşını bu kararına ortak etmesiyle beraber zeki bir kadının eşinden ayrılmamak için nasıl hareket ettiğini konu alan iki perdelik Çilekli Turta oyunu, Göktürklülere keyifli anlar yaşattı.

Tecrübeli oyuncular Volkan Ünlü, Fulden Akyürek ve Özgür Özberk’in performansıyla sahnelenen tiyatro oyunu seyircilerden büyük alkış topladı.

Tiyatro Festivalinde Bir İlk Gerçekleşti

28 Kas 2015, Posted by senay cevrioglu in Uncategorized

20 Kasım 2015 Cuma 18:41

Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen “Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali” kapsamında ikinci oyun olan ’’Sorma Söylemem’’ sahnelenirken, oyunda bir ilk gerçekleştirildi.

 tiyatro-festivalinde-bir-ilk-gerceklesti-7895500_x_o

Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen “Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali” kapsamında ikinci oyun olan “Sorma Söylemem” sahnelenirken, oyunda bir ilk gerçekleştirildi.

Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali kapsamında ikinci oyun olan “Sorma Söylemem” oyunu sahnelenirken, oyunda yer alan eski Çaltı Beldesi Belediyesi Başkanı şu anki Bilecik Belediyesi Tesisler Sorumlusu Osman Yılmaz, performansıyla herkesin beğenisini topladı.

Tiyatro oyuncuları Ercüment Doğan, Merve Sevi, Deniz Özerman ve İrfan Kangı da Osman Yılmaz‘ın performansından memnun kaldıklarını belirttiler. – BİLECİK

 

http://www.haberler.com/tiyatro-festivalinde-bir-ilk-gerceklesti-7895500-haberi/

DSC_4454

BİLECİK (AA) – Bilecik Belediyesi’nin bu yıl 10’uncusunu gerçekleştireceği Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali’nde, İstanbul Temaşa Tiyatrosu  “Sorma Söylemem” adlı kabare oyunuyla davet edildi.

 Sorma Söylemem adlı Yeni Komedi oyunumuzla 19 Kasım Perşembe Saat 20:00 de Bilecik Şeyh Edebali Kültür Merkezi’ndeyiz..  
Fatih Yıldız’ın yazdığı Tülay Doğan’ın yönettiği oyunda, Merve Sevi,Deniz Özerman,İrfan Kangı ve Ercüment Doğan sahne almakta.

9. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali

24 Kas 2014, Posted by admin in Basın
B

BİLECİK (AA) – Bilecik Belediyesi’nin bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirdiği Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali’nde, İstanbul Temaşa tiyatrosu tarafından “Şenlik çıkmazı” adlı oyun sahnelendi.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki oyunu, Belediye Başkanı Selim Yağcı ile sanatseverler izlediği oyunda, Ercüment Balakoğlu, Mustafa Cankılıç, Sena Karaman, Hikmet Kırmızıkaya, Cem Bozucu, Halit Tümkan, Bürçin Bozkan, Abdullah Aksoy ve Sezgi Gürpınar rol aldı.

Erkan Gündüz’ün yazdığı Ali Yaylı’nın yönettiği oyunda, bir roman mahallesinde yaşayan insanların yaşamları anlatıldı. Oyun sonunda, Yağcı, oyunculara plaket verdi.

 

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/bilecik_haber/9_ulusal_bilecik_tiyatro_festivali-1236679